Ev Taşıma Hazırlık Aşaması Ve Pratik Bilgiler BALIKESİR YAĞMUR NAKLİYAT 0266 239 63 23Ev Taşıma Hazırlık Aşaması Ve Pratik Bilgiler

Taşınma hazırlığına başlamadan önce tüm malzemeleri elinizin altında bulundurmakta fayda var ki hızınız kesilmesin , işiniz sekteye uğramasın..

 
Ayrıca panikle koli aramaya çıktığınızda sizden kullanılmış ,ağzı burnu kaymış koliler için para isteyenlerde çıkabilir aklınızda bulunsun.. neyse ki herkes öyle değil.. kuruyemişçi , market veya bakkallar koli konusunda yardımcı olacaktır..
 
Kolilerimiz ,tüm malzemelerimiz hazır.. paketlemeye başlıyoruz.. önce sık kullanılmayanları paketlemekle başladım..örneğin ( yazsa ) kışlık giysiler , çocukların ileride giyecekleri büyük gelen kıyafetleri , sık kulllanmadığım fincan takımları vs. gibi..ve kolilerin üzerine keçe kalemle yazdım "Yasin,ben kışlık kıyafetler en son açılabilir" veya "Emin / Rana büyük gelen kıyafetler en son açılabilir" şeklinde..

böylece yerleşme esnasında bu kolileri en sonra bıraktım önce aciliyeti olanlar ortadan kalkmış olur.
silikon yorgan yastıkları.  bunları da vakum poşetlerine koyup vakumladım.. kapladıkları alan minimuma indi ve taşıma istifleme kolaylığı sağladı böylece..
 
Sevdiğim , manevi değeri yüksek olan veya başına bi şey gelse normalden daha çok üzüleceğim eşyalarımı ayrı ayrı koliledim ve üzerlerine içlerinde neler olduğunu kabaca yazdım ( örneğin ,sütlük takımı , ferforjelerim , takılarım vs. gibi )..
artı bu özel kolilere bir de "YASİN" yazdım ve ayrı bir yerde istifledim.. bu , o kolileri Yasin taşıyacak demek.. bunları nakliye arabasına vermedim ve büyük taşınmadan bir gün önce Yasin bu kolileri kendi aracımızla sarsmadan , üzerine bir şey koymadan vs. kendisi taşıdı..
mesela evde iki adet boş odam var.. üst katta daha geri planda kalan boş odaya bu özel kolileri dizdik ve kapısını kapattık..onları sağlama alınca benim içim daha bir rahatladı.
Diğer tüm kolilerin üzerini de odalara göre ve eşyalara göre kategorileyip içlerindekileri yazdım.
Yatak Odası / Nevresimler /Pikeler
Yatak Odası / Kıyafetlerim
Emin'in Odası / Kıyafetler
Emin'in Odası / Kırtasiye Malzemeleri
Rana'nın Odası / Oyuncakları
gibi...
 
Böylece neyin içinde ne olduğunu kolayca görüp , odalara göre dağılımı kolaylıkla sağlamış oldum..
 
Tüm kolileri diğer boş olan alt kattaki odama dizdirip kullanacağımız odalarda karışıklık olmamasını sağladım.. yerleştikçe boş odadan koli alıp yerleştirdim. böylece evde bir curcuna olmadı.. yerleşme hızım arttı..
Mutfak eşyalarının kolilerinin üzerine büyük harflerle KIRILACAK EŞYA yazdım artı bir de her birinin üzerine havlu vs. gibi bir şey koyup darbelere karşı bir ön hazırlık yapmış oldum..ve kırılacak eşyaların kolilerini ufak kolilerden seçip içine az eşya koydum.. bahçe katına taşınırken bir koli mutfak eşyam kırıldı çünkü..
Her gün için listelerim vardı..ertesi gün yapacaklarımı yazdım..
Rana'nın dolabını boşalt
Deterjanları kolile
Yasin aynaları sökecek

Çarşamba
Tüm yıkanacaklar bitirilecek
Halıları bantlamaya başla
Bavul hazırlamaya başla
 
şeklinde.. ve yaptıkça listelerin üzerlerini çizdim kafam karışmadı ne kadar yol aldığımı ne kadar işim kaldığını görebildim bu sayede.
Tekrar tekrar açıp içleri boş mu diye kontrol etmemek için tüm dolaplara "BOŞ" yazılı post-it'ler yapıştırdım.. bu bahçe katı evimde çok olmasa da bir önce taşınmamda Çatı Katı evimde inanılmaz işime yaradı.. mutfak ,salon ,yatak odası , banyo.. o evin her yanı gömme dolap doluydu ve kafam karışıyordu sürekli.. "boş" yazılı post-it'ler hayat kurtarıcı olmuştu..
 
Bu şekilde planlayarak taşınmayı dahada kolaylaştırabilirsiniz.
Taşınma hazırlığında olan herkese kolaylıklar diliyoruz...

30.10.2014